Stathursday: hoe Club Brugge de Brusselse code kraakte

© PDV

Elke donderdag zoomen we in de rubriek ‘Stathursday’ in op boeiende statistieken aangeleverd door onze datapartner Stats Perform. Deze week lieten we de data los op het wellicht titelbepalende tweeluik tussen R. Union Saint-Gilloise en Club Brugge. Hoe slaagde Blauw-Zwart erin de Brusselse code te kraken?

Club Brugge trok de voorbije week twee keer aan het langste eind tegen R. Union Saint-Gilloise. Niet alleen namen de troepen van coach Alfred Schreuder zo de leiding in het klassement over van de Brusselse volksclub. Blauw-Zwart ligt nu duidelijk in polepositie om zichzelf voor de derde keer op rij tot landskampioen van België te kronen. Maar hoe kreeg Club Brugge dat voor elkaar?

Samenvatting R. Union SG - Club Brugge (08/05/2022):

Hier staat ingevoegde content uit een social media netwerk dat cookies wil schrijven of uitlezen. U heeft hiervoor geen toestemming gegeven.

Social cookies toelaten

De data van Stats Perform leren ons dat Union zichzelf in de eerste plaats in de voet schoot. In de Champion’s Play-offs stokt de aanvallende machine en ontbreekt het de Brusselaars aan efficiëntie. In de reguliere competitie scoorde de promovendus per match gemiddeld 2,15 doelpunten, het hoogste aantal van alle teams. Union toonde zich dan ook dodelijk efficiënt, want wist 7 goals meer te maken dan verwacht volgens de xG-statistieken. Op dat gebied deed enkel KV Mechelen (+14 treffers) beter.

Maar in de Play-offs laat Union gemiddeld slechts 0,75 treffers optekenen. De Brusselaars scoorden hun laatste drie duels in de Jupiler Pro League niet. Het is alweer minstens 8 seizoen geleden dat Union zo’n lange periode droog stond. Wie niet scoort, kan niet winnen. Een cliché dat zo oud is als het voetbal zelf, maar dat de Brusselaars zuur opbreekt en misschien zelfs een historische twaalfde landstitel kost.

Samenvatting Club Brugge - R. Union SG (11/05/2022):

Hier staat ingevoegde content uit een social media netwerk dat cookies wil schrijven of uitlezen. U heeft hiervoor geen toestemming gegeven.

Social cookies toelaten

Nochtans ligt het niet aan het gebrek in kansen. Volgens de xG-statistieken van Stats Perform had Union tijdens de Champions’ Play-offs elke match gemiddeld 1,96 doelpunten moeten maken. Dat ligt volledig in lijn met de cijfers tijdens de reguliere competitie (gemiddeld 1,94 ‘verwachte goals’ per wedstrijd). Maar in de eindronde scoorde Union 4,82 treffers minder dan zou moeten. 

Kwistig aanvalsduo

Het aanvalsduo Deniz Undav en Dante Vanzeir speelt een grote rol in het sprookje van Union, maar laat het in de cruciale fase afweten. Bij niemand in de Champions’ Play-offs is het verschil tussen ‘verwachte doelpunten’ en effectief gescoorde goals zo groot als bij Undav, die er 1,64 had moeten maken maar nog steeds droog staat. Ter vergelijking: in de reguliere competitie scoorde hij er 25, ofwel bijna 5 meer dan verwacht (xG: 20,38).

Op de tweede plek in deze negatieve Play-offstatistiek staat… Dante Vanzeir, die in het Dudenpark een belangrijke penalty miste. De Rode Duivel staat 1,33 in de min, wat het scorend onvermogen van de Brusselaars deze periode extra in de verf zet.

Dat Club Brugge op koers ligt voor een achttiende landstitel is echter niet alleen aan het falen van Union te wijten. Blauw-Zwart presteert al een heel seizoen op een constant niveau, wat een prestatie an sich is. Ter illustratie: Club Brugge deed dit seizoen de netten trillen in 35 op 38 wedstrijden, vaker dan eender welke ploeg in de Jupiler Pro League. Bovendien zijn de Bruggelingen al 12 matchen ongeslagen, een evenaring van het record.

Het verschil tussen R. Union SG en Club Brugge in hun onderlinge duels was miniem, zo blijkt ook uit de ‘live win probability’, een statistiek van Stats Perform die op basis van allerlei gegevens berekent wie aan het langste eind zou moeten trekken. Zowel in het Dudenpark (51% - 49%) als in het Jan Breydelstadion (54% - 46%) schommelde deze stat rond het evenwicht.

Secure Simon

Waar lag dan het verschil in het tweeluik? Behalve de kwistige spitsen van R. Union SG wijzen de data in de richting van Simon Mignolet. De doelman van Club Brugge voerde zowel uit als thuis telkens vijf reddingen uit, dat zijn er dubbel zoveel als de leider in de clean sheet ranking, Anthony Moris van Union. Mignolets gemiddelde dit seizoen bedraagt 2,3 saves per duel, dus hij staat als een huis tussen zijn palen in de eindfase van de competitie.

In de Champions’ Play-offs liet Mignolet bovendien nog geen enkele doelpunt binnen. Club Brugge slikte zelfs al 521 minuten geen tegengoal meer. Ook dat is een enorm verschil met de competitie, waarin de Bruggelingen gemiddeld minstens 1 tegentreffer incasseerden elke wedstrijd.

Nog dit: wanneer Club Brugge als eerste op voorsprong kwam, verloor het nog geen enkele wedstrijd. Het won er 10 en speelde 4 keer gelijk. Wie zelf amper goals slikt en ook nog eens zo’n statistieken kan voorleggen, staat dichtbij de landstitel. 

Dit artikel is tot stand gekomen met behulp van de inzichten van StatsPerform. Onze exclusieve partner verzamelt en beheert de meest uiteenlopende performance data van de wedstrijden in de Jupiler Pro League en 1B Pro League. De overeenkomst met StatsPerform heeft drie doelen: sportieve ondersteuning voor onze clubs, kwalitatievere verslaggeving op Eleven Sports en sterkere communicatie.

Onze clubs kunnen onder meer een beroep doen op live tracking data, zodat trainers tijdens de wedstrijden kunnen bijsturen op basis van data. Wat het televisie- en communicatieluik van het partnership betreft, focussen de Pro League en Eleven op het creëren van meerwaarde voor fans. De officiële data van StatsPerform bieden supporters een unieke inkijk op de prestaties van hun favoriete club of speler.

Meer weten over de samenwerking met onze exclusieve datapartner? Neem dan zeker hier een kijkje.