Stathursday: Uit het oog maar niet uit het hart - van CDK tot Ito

Elke donderdag zoomen we in de rubriek ‘Stathursday’ in op boeiende statistieken aangeleverd door onze datapartner Stats Perform. Deze week zoeken we enkele oude bekenden op. Hoe presteren Deniz Undav, Charles De Ketelaere, Sergio Gòmez en co in het buitenland?

De Jupiler Pro League wordt alom geprezen voor haar talentontwikkeling. Spelers als Romelu Lukaku, Kevin De Bruyne, Ivan Perisic, Kalidou Koulibaly, Thibaut Courtois en Axel Witsel zijn in onze competitie volledig tot ontbolstering gekomen. Ook afgelopen zomer waagden enkele Pro League-smaakmakers opnieuw de sprong hogerop. Met de hulp van Stats Perform evalueren we hun prestaties.

Il re Carlo

Van de mogelijke 630 minuten in de Serie A speelde CDK er 362 voor AC Milan, maar de Rode Duivel maakte wel al enorm veel indruk op San Siro. De Ketelaere verliet Club Brugge en draait intussen probleemloos mee bij de Italiaanse kampioen. Voorlopig blijft hij steken op 1 assist, maar de 21-jarige winger blinkt wel uit in andere statistieken.

Hoewel hij minder minuten verzamelde dan bijvoorbeeld ploeggenoten Ismaël Bennacer, Theo Hernández of Rafael Leão, creëerde geen ‘Rossoneri’ meer kansen (12 in totaal). Niemand bij AC Milan vervolledigde bovendien meer dribbels (11). Als je de cijfers herleidt naar aantal kansen per 90 minuten, staat De Ketelaere met een gemiddelde van 3 helemaal op kop in de Serie A. In aantal dribbels per 90 minuten bezet CDK de vierde plek.

Stevige concurrentie in Premier League 

Deniz Undav was in twee seizoenen bij R. Union SG goed voor 45 doelpunten op twee seizoenen, maar krijgt bij zijn nieuwe club Brighton & Hove Albion voorlopig amper minuten. De Duitse pocketspits verliest er de stevige concurrentiestrijd van Leandro Trossard en Danny Welbeck. In de EFL Cup trof Undav wél al één keer raak. Ook Kaoru Mitoma komt amper van de bank in Brighton.

Bij Manchester City kwam Sergio Gómez, vorig jaar dé seizoensrevelatie bij RSC Anderlecht, tot dusver 4 keer in actie. Tegen Sevilla (0-4 winst) in de Champions League voetbalde de Spaanse linksback een volledige wedstrijd, maar in de Premier League moet Gómez voorlopig vrede nemen met een handvol minuten.

Team Kompany

In het zog van Vincent Kompany kozen Benson Manuel, Vitinho, Samuel Bastien, Anass Zaroury en Josh Cullen ervoor zich in het Championship klaar te stomen voor de Premier League. Bij FC Burnley - vierde in de stand - onderscheiden vooral Benson en Cullen zich. Op één speler na creëerde niemand gemiddeld meer kansen dan Benson (3 elke 90 minuten). De ex-aanvaller van R. Antwerp FC gaf ook het op één na meeste voorzetten (7,4 elke 90 minuten) in het Championship. 

De kwieke Benson staat ook elfde in het aantal dribbelpogingen (5,6 per 90 minuten), maar kan op dat vlak nog werken aan zijn efficiëntie. Zijn succespercentage (26 procent) is namelijk lager dan dat van alle spelers boven hem.

Wie bij FC Burnley ook van zich laat spreken, is Josh Cullen. De Ier stond bij RSC Anderlecht vooral bekend om zijn loopvermogen en passnauwkeurigheid. Daarvan maakt de middenvelder ook in het Championship zijn handelsmerk. Slechts twee spelers gaven meer passes, onder wie ook oude bekende Taylor Harwood-Bellis (ex-RSCA). Van zijn 771 passes in 10 matchen kwamen er 681 aan, ofwel 88 procent. Van zijn duels waren er 60,4 procent succesvol - opnieuw doet enkel Harwood-Bellis beter.

Nog een speler die ervoor koos om via het Championship hogerop te komen, is Vakoun Bayo. De aanvaller die vorig seizoen bij Sporting Charleroi ontplofte, zit bij Watford FC intussen ook al aan 2 goals en evenveel assists. Bayo heeft dit seizoen slechts 393 van de 900 mogelijke minuten gespeeld voor Watford, maar hij is wel gedeeld topscorer en enkel João Pedro heeft dit seizoen meer schoten voor Watford.

Rabbi Matondo was één van de absolute ontdekkingen bij Cercle Brugge vorig seizoen. De dribbelkont probeerde 5,7 dribbels per 90 minuten in de Jupiler Pro League, het vierde hoogste van alle spelers met minstens 1000 minuten. Matondo verloochent zijn speelstijl niet in Schotland. Slechts één speler initieerde meer dribbels in de Premiership. Per 90 minuten voerde Matondo zelfs de meeste dribbels uit.

Ito en Theate

Junya Ito stond de voorbije jaren garant voor assists in de Jupiler Pro League. In de Ligue 1 lukt het hem voorlopig nog niet, al staan er wel twee goals achter zijn naam voor Stade Reims. De Japanner laat voor het overige wel gelijkaardige statistieken optekenen als vorig seizoen bij KRC Genk. Als hij op dat elan voortgaat, zal Ito snel zijn eerste assist te pakken hebben.

Nog in Frankrijk heeft Arthur Theate zijn start bij Rennes niet gemist. De 22-jarige centrale verdediger is de op twee na jongste voetballer die tot dusver elke minuut in de Ligue 1 speelde. De ex-speler van KV Oostende scoorde al twee doelpunten. De Rode Duivel gaf bovendien 616 passen in 8 Ligue 1-duels: amper drie spelers doen beter. En ook defensief staat hij zijn mannetje, want Theate behoort tot het handvol verdedigers dat nog maar één keer gedribbeld werd. Verzilvert de jonge Luikenaar die knappe prestaties straks met een WK-selectie?

Dit artikel is tot stand gekomen met behulp van de inzichten van StatsPerform. Onze exclusieve partner verzamelt en beheert de meest uiteenlopende performance data van de wedstrijden in de Jupiler Pro League en 1B Pro League. De overeenkomst met StatsPerform heeft drie doelen: sportieve ondersteuning voor onze clubs, kwalitatievere verslaggeving op Eleven Sports en sterkere communicatie.

Onze clubs kunnen onder meer een beroep doen op live tracking data, zodat trainers tijdens de wedstrijden kunnen bijsturen op basis van data. Wat het televisie- en communicatieluik van het partnership betreft, focussen de Pro League en Eleven op het creëren van meerwaarde voor fans. De officiële data van StatsPerform bieden supporters een unieke inkijk op de prestaties van hun favoriete club of speler.

Meer weten over de samenwerking met onze exclusieve datapartner? Neem dan zeker hier een kijkje.