Dit voorjaar trok SV Zulte Waregem in totaal andere omstandigheden dan dit weekend richting La Louvière. Niet in de gloednieuwe Easi Arena, maar op het mythische Tivoli streden beide clubs voor een ticket naar de Jupiler Pro League. Een 0-0-brilscore was het eindresultaat. De kans dat de clubs, die uiteindelijk allebei promoveerden, de fans nu wel trakteren op doelpunten is reëel!
Zulte Waregem en La Louvière zetten (voorlopig) opvallende reeks door
Sinds het seizoen 2009-2010 wisten maar liefst 20 van de 24 promovendi hun plek op het hoogste niveau te behouden na hun eerste jaar. Enkel KAS Eupen (2010-2011), OH Leuven (2014-2015), RWDM (2023-2024) en Beerschot (2024-2025) slaagden daar niet in. De andere 20 teams wisten wel stand te houden in hun eerste Jupiler Pro League-seizoen.
Waar dit seizoen (onterecht) werd verwacht dat de promovendi het dit seizoen moeilijk zouden hebben, gaan ze speeldag 10 in op een respectievelijke zevende (Essevee) en tiende plaats (RAAL). Daarnaast hebben de twee clubs hun eerdere promotie perfect getimed. Dankzij het vernieuwde format, dat in het seizoen 2026-2027 zijn intrede doet, kan er dit overgangsseizoen maximaal maar één ploeg degraderen. Zowel Essevee en Les Loups zijn dus goed bezig om de opvallende trend van de laatste 15 seizoen door te trekken!
Promovendi stijgen boven zichzelf uit
De goede seizoensstart hebben beide clubs volledig aan zichzelf te danken. Zulte Waregem en La Louvière benutten hun kansen ten volle. Sterker zelfs, ze overtreffen (offensief) de verwachtingen.
La Louvière mocht dit seizoen al meer juichen dan verwacht. Met zeven doelpunten scoorden ze 0,4 doelpunten meer dan hun 6,6 expected goals. Ook Zulte Waregem deed met 13 goals al vaker de netten trillen dan hun expected goals (10,5) voorspelden. In de Elindus Arena valt sinds speeldag 9 zelfs de topschutter van de Jupiler Pro League te bewonderen. De Deen Jeppe Erenbjerg leidt op basis van gemaakte uitdoelpunten het Pro Scorer-klassement met 4 goals.
Ook buiten de Pro Scorer-ranking behoren spelers van beide clubs tot de top van de Jupiler Pro League. Zo wint Anosike Ementa (SV Zulte Waregem) de meeste luchtduels dit seizoen van spelers die er minstens 40 zijn aangegaan. Met 71,4% gewonnen luchtduels doet hij beter dan Visar Musliu (STVV) en Brandon Mechele (Club Brugge).
In het lijstje van clean sheets staat Marcos Peano (RAAL La Louvière) dan weer op een mooie tweede plaats. Hij hield al vier keer de netten schoon dit seizoen en moet enkel Kjell Scherpen (Union SG) aan zich voor laten gaan. Dat heeft de Argentijn ook te danken aan het sterke blok dat voor hem staat. Van de 12,3 verwachte tegendoelpunten, incasseerden ze er slechts negen. Hiermee wist de defensie van RAAL La Louvière 3,3 “gemaakte doelpunten” te voorkomen.
Succes vertaalt zich in Fantasy
Niet enkel in het Pro Scorer-klassement trekt Jeppe Erenbjerg de kop, ook in de Fantasy Pro League behaalt de Essevee-sensatie tot nu toe de meeste punten (55). In de top 10 vinden we trouwens nog twee andere promovendi terug. Wagane Faye (47) en Marcos Peano (45) vertegenwoordigen RAAL La Louvière in deze rangschikking. Zijn deze hidden gems ook een meerwaarde voor jouw team?